Кожній дитині потрібен сімейний затишок.

Виховання дітей в закладах інституційного догляду дещо суперечить ідеї формування самостійної особистості, незалежно від волі та добрих намірів керівництва і персоналу закладу. Адже  дитина, яка виховується в інтернатному закладі, завжди перебуває у підпорядкуванні, залежності від дорослих, які несуть за неї юридичну відповідальність і не може діяти без їх дозволу. Тому зусилля педагогів закладу спрямовані переважно на  виховання дисциплінованості, слухняності та розвиток пізнавальної сфери особистості. Це, безперечно, важливо для будь-якої людини, але розвиненість лише цих якостей не забезпечить успішної соціалізації вчорашнього випускника. Саме тому  в Україні йде активна пропаганда того, що на зміну  інтернатним закладам для дітей, притулкам, центрам соціально-психологічної реабілітації дітей має розвиватися мережа сімейних форм виховання (прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу), послуги сімей патронатних вихователів.

Прийомна сім’я – це сім’я або окрема особа, яка не перебуває у  шлюбі,  що  добровільно   взяла на виховання та спільне проживання від одного до чотирьох дітей-сиріт  та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Дитячий будинок сімейного типу  –  окрема сім’я,  що створюється  за  бажанням  подружжя  або  окремої  особи,  яка  не перебуває  у шлюбі,  які беруть на виховання та спільне проживання не менш  як  5  дітей-сиріт  і  дітей,  позбавлених  батьківського піклування. Вихованці перебувають  у  дитячому  будинку сімейного типу до досягнення 18-річного  віку,  а  в  разі  продовження  навчання  у професійно-технічному,  вищому   навчальному  закладі  I-IV  рівня акредитації – до 23 років або до закінчення відповідних навчальних закладів. Загальна кількість дітей у дитячому будинку сімейного типу не повинна перевищувати 10 осіб, враховуючи рідних.

В Україні передбачено запровадження нової форми виховання – патронату над дитиною, як альтернативи інституційному догляду дітей, які перебувають в складних життєвих обставинах.

Патронатний вихователь – це особа, яка за участі інших членів сім’ї, за плату (5 прожиткових мінімумів на місяць) надає послуги з тимчасового (від 3  до 6 місяців) догляду, виховання та реабілітації дитини у своїй сім’ї.  Патронатними вихователями можуть бути громадяни України, які  мають досвід виховання дитини, відповідні житлові умови для надання послуг з догляду, виховання та реабілітації дитини у своєму приміщенні.

Формування перспективного суспільства починається з сім’ї. Тож, якщо ви зараз перебуваєте у пошуку роботи, маєте досвід виховання власних дітей, та бажаєте допомогти тим дітям, які цього потребують, якщо вас зацікавили  форми сімейного виховання, про які згадується в даній статті, звертайтеся до органів місцевого самоврядування або до служби у справах дітей  за додатковою інформацією.

Спеціаліст І категорії відділу у справах дітей та соціального захисту населення

Іршанської селищної ради В. В. Кайдалов.